niedziela, 24 czerwca 2012

Rewia plakatów(2).

Obywatel Kane, 1941
Ojciec chrzestny, 1972
Deszczowa piosenka, 1952
Psychoza, 1960

Piszcie komentarze, który plakat Wam się najbardziej podoba.

Kreskówkowo: Parowiec Willie. Jak Miki dał pierwszy koncert.


Parowiec Willie (ang. Steamboat Willie) – film animowany Walta Disneya, jeden z pierwszych dźwiękowych filmów animowanych. Film miał premierę 18 listopada 1928 roku. Był trzecim filmem z Myszką Miki i źródłem sukcesu tej postaci. Nawiązywał do filmu aktorskiego Marynarz słodkich wód (org. Steamboat Billy Jr.) z Busterem Keatonem.

Parowiec Willie powstał w trudnym dla Disneya momencie – jego filmy z Mikim nie odnosiły sukcesu, a większość pracowników przeniosła się do konkurencji. Próba stworzenia udźwiękowionego filmu animowanego była więc przedsięwzięciem ryzykownym. Było to dla Disneya BYĆ, ALBO NIE BYĆ. Kreskówka powstawała latem 1928 roku w tempie 700 rysunków dziennie. Autorem scenariusza oraz pomysłodawcą sposobu wykorzystania dźwięku w filmie był Walt Disney, nad rysunkami pracował m.in. Ub Iwerks; przy filmie pracował też Wilfred Jackson.

Disney od początku kładł duży nacisk na udźwiękowienie filmu, rozpoczął więc poszukiwania technologii, która mogła spełnić jego oczekiwania. Interesował się m.in. systemem RCA Photophone, z którego korzystał Paul Terry, ale nie zdecydował się na niego ze względu na wysokie koszty. 15 września 1928 roku Disney spróbował dograć dźwięk do animacji z pomocą 20-osobowej orkiestry, mającej doświadczenie w towarzyszeniu niemym filmom. Próba ta okazała się jednak nieudana, więc Disney stworzył nową kopię filmu, która oprócz samej animacji zawierała rysunek podskakującej piłki, której ruchy miały kierować orkiestrą. Ta technika pozwoliła ostatecznie na udane nagranie warstwy dźwiękowej 30 września 1928 roku.

Parowiec Willie był jedną z podejmowanych ówcześnie prób udźwiękowienia filmu animowanego (inne to m.in. Czas na obiad Paula Terry'ego oraz My Old Kentucky Home braci Fleischerów). Od pozostałych odróżniał go jednak fakt, że Disney nie próbował uczynić z dźwięku tła dla animacji, ale potraktował go jako integralny element akcji i tworzywo gagów. Tak więc dialogi w filmie obejmują zaledwie kilka słów, ścieżkę dźwiękową stanowią natomiast głównie muzyka i zsynchronizowane z animacją efekty dźwiękowe, m.in. dźwięki nietypowych "instrumentów" (zwierzęta, garnki i.in.), na których gra główny bohater.

Plakat z 1978 roku

Film odniósł wielki sukces. Dzięki niemu Disney rozpoczął przygotowania do serii Głupiutkie Symfonie. Film rozpoczął również ZŁOTĄ ERĘ ANIMACJI AMERYKAŃSKIEJ.


LINKI:


sobota, 23 czerwca 2012

WYKAZ POSTÓW Z CYKLU: Filmowo.

Przedstawiam wykaz postów z cyklu Filmowo:








Zachęcam do czytania.

Kreskówkowo: Bosko, the Talk-Ink Kid. Narodziny Zwariowanych Melodii.

Bosko, the Talk-Ink Kid – fabularny film krótkometrażowy wyprodukowany jako odcinek pilotażowy dla serii kreskówek z Bosko, uważany za pierwszy film z cyklu Zwariowane Melodie. Film wyprodukowany został w maju 1929 roku, ale premiera w kinach nigdy nie nastąpiła. Reżyserami tej kreskówki są Hugh Harman i Rudolf Ising. Bohaterem tej kreskówki jest Bosko. W filmie rysownik (grany przez Rudolfa Isinga) rysuje Bosko, który potem ożywa. Bosko mówi, śpiewa, tańczy i gra na pianinie zanim rysownik go nie wsysa do swojego pióra i wlewa go z powrotem do pojemnika z tuszem. Bosko wyłazi z buteleczki i obiecuje powrócić.

Film jest dostępny z polskimi napisami w dodatkach do wydania DVD Looney Tunes: Plejada gwiazd, część 2.

Animkowo: Kot Feliks. Część 1: początki.

Kot Feliks (ang. Felix the Cat) – czarno-biały kot, postać początkowo z niemych kreskówek, później pojawiał się już z własnym głosem, został stworzony w 1919 roku przez amerykańskiego reżysera filmowego Pata Sullivana. Kot Feliks pojawił się po raz pierwszy w kreskówce pt. Feline Follies w 1919 roku. Powstało kilkaset kreskówek z jego udziałem w latach 1919-1936, a także filmy i seriale animowane.

Owa postać była pierwszą wielką gwiazdą animowanego ekranu. Czarno-biały kot mógł przedstawiać każdego. Każdy mógł się z nim identyfikować. Nie była to postać grzeczna. Często nadużywał używek, często miała problemy z prawem, ale i był solidarny i chętnie pomagał drugiej osobie.

Była to pierwsza postać animowana, która była wstanie wyciągnąć ludzi z domów, aby poszli do kina. To było wówczas niewyobrażalne, gdyż animacje były dodatkiem, przed filmem aktorskim. Mało tego pojawili się nawet ludzie, którzy po obejrzeniu przygód kocura, wychodzili z kina i nie oglądali głównego filmu.

Krótko mówiąc, Feliks to symbol lat 20. Jeżeli myślicie, że koszulki z Hanną Montaną, to wymysł dzisiejszych czasów, to jesteście w wielkim błędzie. Już wtedy można było z nim kupić maskotki, pocztówki i naczynia ceramiczne. To było nie do pomyślenia w tamtych czasach.

Feliks był jedną z nielicznych w tamtych czasach postacią, która nie zaczęła swojego żywotu w komiksach. Jego pierwsza historyjka pojawiła się dopiero w 1923 roku.
Komiks z 1923 roku

W tamtych czasach plagiat był normalną rzeczą. Na przykład Disney stworzył Kota Julius'a w serii Alice Comedies.

piątek, 22 czerwca 2012

Rewia plakatów(1).

Dyktator, 1940
Brzdąc, 1921
Przeminęło z wiatrem, 1939
Czarnoksiężnik z Oz, 1939

Który z plakatów Wam się najbardziej podoba? Piszcie w komentarzach.


środa, 13 czerwca 2012

Oglądamy(2): Zakazane piosenki.

Zakazane piosenki – polski film muzyczny z 1946 w reż. Leonarda Buczkowskiego. Zdjęcia rozpoczęto w 1946, premiera odbyła się 8 stycznia 1947 w nowo otwartym kinie Palladium.

Akcja filmu rozgrywa się od września 1939 roku do wyzwolenia Warszawy w styczniu 1945 roku. Muzyk Roman Tokarski (Jerzy Duszyński) opowiada repatriantowi z Anglii swoje wojenne przeżycia. Po zajęciu Warszawy przez Niemców Roman założył uliczną orkiestrę. Wraz z siostrą Haliną należał do podziemnej organizacji, dla której przewoził broń i nielegalne wydawnictwa. W czasie jednej z nich zginął ukochany Haliny, Ryszard. Pierwszy polski powojenny film fabularny.

Opis trochę odbiega od filmu, który tu wstawiłem, więc proszę o wyrozumiałość. Ten film był parę razy modyfikowany przez cenzurę.


ŻYCZĘ MIŁEGO SEANSU.

piątek, 1 czerwca 2012

Filmowo: Kevin sam w domu. Świąteczna tradycja Polsatu.

Dziś DZIEŃ DZIECKA, dlatego chcę przedstawić klasykę kina familijnego.

Kevin sam w domu (ang. Home Alone) – amerykański film fabularny z 1990 roku w reżyserii Chrisa Columbusa.

KRÓTKI ZARYS FABUŁY
Rodzina McCallisterów na Święta Bożego Narodzenia wyjeżdża do Francji. Rodzinka prawie spóźniła się na samolot, w wyniku całego zamieszania zapomnieli o 8-letnim Kevinie. Od tej pory musi sobie sam radzić w domu. Dwóch złodziei już czyha, żeby okraść dom państwa McCallisterów. Jednak nie wiedzą o tym, że ktoś został w domu. Kevin bawiąc się w dorosłego zastawia na nich pułapki.

OBSADA
  • Macaulay Culkin – Kevin McCallister: Ośmioletni chłopiec, który pochodzi z dużej rodziny na którą zwykle ściąga kłopoty. Pragnie zostać sam i jego życzenie się spełnia, ale wkrótce przekonuje się, że samotne życie wcale nie jest zabawne. Dzielnie broni swojego domu przed włamywaczami zastawiając na nich pułapki.
  • Joe Pesci – Harry Lyme: Jeden z dwóch włamywaczy, którzy chcą okraść dom Kevina. Na początku filmu podszywa się pod policjanta aby dowiedzieć się gdzie i na jak długo wyjeżdżają McCallisterowie.
  • Daniel Stern – Marv Merchants: Jeden z dwóch włamywaczy, którzy chcą okraść dom Kevina. Gdy okradnie jakiś dom to zawsze zostawia w nim odkręcony kran twierdząc, że to jego wizytówka.
  • Roberts Blossom – Marley: Starszy mężczyzna mieszkający w pobliżu domu McCallisterów. Wygląda strasznie przez co krąży o nim wiele plotek. Początkowo Kevin zawsze ucieka na jego widok. Pod koniec filmu Marley ratuje Kevina z rąk włamywaczy.
  • Catherine O'Hara – Kate McCallister: Matka Kevina i żona Petera
  • John Heard - Peter McCallister: Ojciec Kevina i mąż Kate
  • Gerry Bamman – Frank McCallister: Wujek Kevina i brat Petera
  • Terrie Snell – Leslie McCallister: Ciocia Kevina i żona Franka
  • Devin Ratray – Buzz McCallister: Brat Kevina
  • Hillary Wolf – Megan McCallister: Siostra Kevina
  • Michael C. Maronna – Jeff McCallister: Brat Kevina
  • Angela Goethals – Linnie McCallister: Siostra Kevina
  • Jedidiah Cohen – Rod McCallister: Kuzyn Kevina
  • Kristin Minter – Heather McCallister: Kuzynka Kevina
  • Kieran Culkin – Fuller McCallister: Kuzyn Kevina
  • Daiana Campeanu – Sondra McCallister: Kuzynka Kevina
  • Senta Moses – Tracy McCallister: Kuzynka Kevina
  • Anna Slotky – Brooke McCallister: Kuzynka Kevina
  • John Candy – Gus Polinski
  • Larry Hankin – Policjant Balzak
  • Jeffrey Wiseman – Mitch Murphy
  • Virginia Smith – Georgette
  • Matt Doherty – Steffan
  • Ralph Foody – gangster nr 1
  • Michael Guido – gangster nr 2
  • Ray Toler – wujek Rob
  • Billie Bird – kobieta na lotnisku
  • Bill Erwin – mężczyzna na lotnisku
  • Peter Siragusa – Lineman
  • Alan Wilder – sprzedający bilety
  • Hope Davis – agent French Ticket

  •  W scenie przywitania się Kevina z matką, w zależności od ujęć, zmienia się jego fryzura.
  •  Na dłoni jednego z włamywaczy, odgrzała się litera "M", choć wiadomo że schwycił on klamkę w taki sposób, że było to niemożliwe.
  • Drzewko, które ścina Kevin jest dużo mniejsze od tego, które stoi później w salonie.
  • Gdy Heather liczy dzieci przed samochodem, siebie liczy dwukrotnie.
  • Kiedy żelazko spada na twarz Marva zostawia ślad na jego twarzy. Jest to naklejka, dokładnie widać to w scenie, w której Kevin kładzie na niej tarantulę.

TROCHĘ LICZB
Budżet wyniósł 18'000'00$, a zarobił na całym świecie 476'684'675$. To ogromne pieniądze jak na tamte czasy.

POLSAT
Na Polsacie od wielu lat leci ten film. Mimo, że większość kpi z tego filmu, to jednak jest to pozycja z największą oglądalnością wśród filmów tego kanału.

KONTYNUACJE
Wiele powstało podobnych filmów, lecz tylko jeden z oryginalną obsadą: Kevin sam w Nowym Jorku.