niedziela, 29 kwietnia 2012

Animkowo: Myszka Miki. Najbardziej znana postać światowej animacji.

Owa mysz, to najbardziej znana postać światowej animacji. Powstała w 1928 roku w studiu Disneya. Stwożyli go wspólnie: Walter Disney i Ub Iwerks. Mało kto wie, że Miki powstał przez przypadek. Otóż w 1928 roku Walt Disney stracił prawa do Króliczka Oswalda, dlatego wymyślił najbardziej znaną mysz na świecie.
Miki i Oswald
Pierwszy film w którym mysz wystąpiła, to Plane Crazy z 1928 roku. Był to film niemy. Miki wystąpił łącznie w dwóch niemych filmach. Trzecim filmem, był pierwszy dźwiękowy film animowany na świecie. Steamboat Wille (1928) jest uważany za film animowany, który otworzył tzw. złote lata filmu animowanego w Ameryce.
Filmy z Mikim okazały się dobrze zarabiającymi filmami, dlatego Disney przez pierwsze lata głównie jemu poświęcał uwagę przy produkcji. Miki dostał także partnerkę: Myszkę Minnie.

Lata 30. i 40. to najwspanialsze czasy dla owej postaci. W czasach złotej ery animacji, powstało około 130 animacji z myszką. Pojawiała się razem z Plutem, Donaldem i innymi postaciami z stajni Disneya.

Jako ciekawostkę dodam, że Miki wcale nie był takim grzecznym chłopcem. Otóż czasami nie świecił grzecznością i manierami w filmach do połowy lat 30. Te cechy otrzymało kolejne dziecko Disneya: Kaczor Donald będący także bardzo znaną postacią.

Moim zdaniem najlepszymi filmami z Myszką Miki, są filmy: Koncert orkiestry dętej (1935), Fantazja (1940) i Godzina Symfonii (1942).
Szczerze mówiąc, bardziej przepadam za Donaldem, gdyż Miki jest dla mnie za grzeczna, ale i tak uwielbiam jej muzyczne kreskówki.  


             LINKI:

1 komentarz:

  1. kocham tą myszkę i Walta Disneya również

    OdpowiedzUsuń