niedziela, 29 kwietnia 2012

Animkowo: Tom i Jerry. Część 1: czasy Hanny i Barbery.

Tom i Jerry (ang. Tom & Jerry) – amerykański animowany serial stworzony przez Williama Hanna i Josepha Barbera opowiadający o konflikcie kota imieniem Tom i myszy imieniem Jerry. Większość odcinków przedstawia próby schwytania Jerry'ego przez Toma.

W tym artykule, chciałbym przedstawić animacje z Tomem i Jerrym, w których produkcji brali udział William Hanna i Joseph Barbera.

Produkcja pochodzi z wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer i została wymyślona przez dwóch twórców: William Hanna i Joseph Barbera. Po odrzuceniu pomysłu na film o psie i lisie stworzyli postacie kota i myszy. Pierwszy odcinek nosił tytuł Eksmisja i premierę 10 lutego 1940 r. Tom miał mieć na imię Jasper i być wyliniały, a z kolei Jerry miał nosić imię Jinx, być chudszy i nie tak sympatyczny jak potem.
Siedem Oscarów, jakie zdobyła cała seria

Oto opisy głównych bohaterów:
Tom – szaroniebieski, zarozumiały kot. Wszelkimi sposobami chce złapać Jerry'ego. Mimo że stara się ze wszystkich sił, rzadko mu się to udaje (i jedynie na krótki czas). Zawsze, gdy próbuje go złapać, wpada w problemy, lecz w ogóle się tym nie przejmuje. Czasami jednoczy siły z Jerrym, gdy im obu grozi niebezpieczeństwo. Czasami również – w wyniku wyrzutów sumienia – stara się go wyciągnąć z kłopotów. Z wyjątkiem ciągłych gonitw za Jerrym lubi spać, jeść i podrywać ładne kotki.
Jerry – mysz, która życie spędza ucieczką przed Tomem. Zawsze udaje mu się uciec do dziury. Za wszelką cenę zrobi Tomowi na złość. W ogóle jednak nie przydarzy mu się coś złego. Gdy akcja bajki rozgrywa się w Paryżu Jerry staje się kapitanem "Myszkieterów".
Mamcia Dwa Buty (era Williama Hanny i Josepha Barbery 1940–1952 rok) – stara, otyła gosposia, od której Tom często zostaje wyrzucony z domu za wyrządzanie szkód w domu. Prawie w ogóle nie widać jej twarzy. Prawdopodobnie jest Murzynką. Fragment jej twarzy było widać w odcinku pod tytułem "Sobotni wieczór". Jako ciekawostkę dodam, że w Wielkiej Brytani kreskówki były cenzurowane, gdyż uważano, że czarnoskóra kobieta w roli gospodyni pokazuje złe stereotypy.
Spike – pies, często skonfliktowany z Tomem. Na początku mieszkał w domu, jednak został wyrzucony w odcinku "Kłopoty z psem" za zrobienie bałaganu. W niektórych odcinkach pomaga Jerry'emu. Jest największym wrogiem Toma, który woli go unikać szerokim łukiem, a podczas gdy Spike jest bezbronny, Tom lubi się nad nim znęcać.
kadr z ich drugiego filmu
kadr z ich trzeciego filmu
jeden z pierwszych odcinków

Razem wyprodukowali 114 krótkometrażówek dla MGM w latach 1940-1958. Filmy ich produkcji są uważane za najlepsze filmy z Tomem i Jerrym.

Pierwszym filmem tego genialnego duetu był film Eksmisja (1940). Warto zwrócić uwagę jak w ciągu lat bohaterowie mieli zmieniany wygląd, zwłaszcza Tom. Pierszy ich film bardzo się spodobał publiczności, dlatego szefowie MGM zamówili kolejne animacje. Warto także dodać, że owe animacje były puszczane przed projekcją filmu aktorskiego w kinie.

Siedem ich krótkometrażówek dostało Oscara. Tak naprawdę dostawał je producent, czyli Fred Quimby. Co z tego skoro nikt o nim nie pamięta. I tak dla każdego Tom i Jerry kojarzy się z Barberą i Hanną.
Oto wykaz oskarowych kreskówek:
1. Gry wojenne (1943)
2. Mysie kłopoty (1944)
3. Proszę o ciszę (1945)
4. Koncert na cztery łapki (1946)
5. Mała sierotka (1948)
6. Dwaj myszkieterowie (1951)
7. Johann Mouse (1952)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz