sobota, 12 maja 2012

Polecane DVD(1): Amadeusz.

Rok temu kupiłem film AMADEUSZ Miloša Formana. W tym poście chciałbym polecić, to wydanie DVD, które kupiłem.

Amadeusz – amerykański film fabularny z 1984 roku w reż. Miloša Formana. Film oparty jest na sztuce Petera Shaffera pod tym samym tytułem (który był również współautorem scenariusza). Dzieło przedstawia życie i twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta na dworze cesarza Józefa II z perspektywy Antonia Salieriego, nadwornego kompozytora cesarza.
FABUŁA
Akcja filmu zaczyna się w momencie, gdy stary już i schorowany włoski kompozytor Antonio Salieri chciał popełnić samobójstwo - bez skutku. Podczas rekonwalescencji w szpitalu psychiatrycznym opowiada on młodemu księdzu historię swojego życia - naznaczonego piętnem zbrodni. Był on bowiem jedynym człowiekiem który potrafił dostrzec całkowite i boskie piękno muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta. Choć całe życie postępował zgodnie z nakazami swojej religii, Salieri nie otrzymał od Boga takiego talentu, który mógłby uczynić go równym Mozartowi. Zarzuca więc Bogu, że z premedytacją wręcz dręczy go, każąc doceniać i rozumieć wspaniałość twórczości Austriaka, a obdarowując geniuszem zuchwałego, aroganckiego i zupełnie pozbawionego zasad Amadeusza dogłębnie skrzywdził i zakpił z niego, bardziej godnego Salieriego. Antonio wymyśla więc przebiegły plan, który ma całkowicie pogrążyć Mozarta i pozbawić go życia. By go wprowadzić w życie, najpierw musi wkupić się w łaski rozkapryszonego geniusza, który niestety nie stroni od alkoholu i hulaszczego trybu życia, a to nie poprawia kondycji jego wątłych funduszy.
OBSADA
F. Murray Abraham – Antonio Salieri
Tom Hulce – Wolfgang Amadeusz Mozart
Elizabeth Berridge – Constanze Mozart
Simon Callow – Emanuel Schikaneder
Roy Dotrice – Leopold Mozart
Christine Ebersole – Katerina Cavalieri
Jeffrey Jones – cesarz Józef II

DLACZEGO WARTO KUPIĆ TEN FILM?
Po pierwsze film zachwyca swoim rozmachem. Trwa 173 minuty. Oprócz życiorysu Mozarta, poznajemy przesłanie jego muzyki. Scenarzyści doskonale oddali przesłanie muzyki Mozarta. W dodatkach specjalnych można znaleźć film dokumentalny Jak powstał Amadeusz. Trwa około godziny i pokazuje różne trudności przy powstaniu filmu. Napiszę jeszcze, że film był kręcony w Czechosłowacji, więc w kraju komunistycznym, gdzie trudno było co dostać i twórcy filmu musieli sobie radzić, a poradzili sobie doskonale. Koszt płyty, to 29,99zł. Warto!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz