sobota, 31 marca 2012

Filmowo: Podróż na księżyc. Pierwszy science-fiction w historii kina.

Francuski film niemy z 1902 roku to przodownik w dziedzinie science-fiction i efektów specjalnych. Twórcą filmu był Georges Méliès. Niektórych może zdziwić fakt, że pierwszy sci-fi powstał we Francji, a nie w USA.Film zaczyna się wyborem sześciu astronomów, którzy mają wziąć udział w ekspedycji na Księżyc. Po wyborze dochodzi do budowy pocisku i armaty. Zbudowawszy urządzenie, grupa naukowców zostaje wystrzelona w kosmos. Trafiają na powierzchnię Księżyca, a dokładniej – w oko satelity. Po wyjściu z pojazdu astronomowie zaczynają wiwatować na widok pozostałej w tyle Ziemi. Nad Księżycem przelatuje kometa. Naukowców obserwują inne planety i gwiazdy, mające ludzkie twarze. Burza śnieżna zmusza naukowców do skrycia się pod powierzchnią, gdzie znajdują dziwne rośliny. Następnie pojawiają się mieszkańcy Księżyca i biorą Ziemian w niewolę, zaprowadzając ich przed oblicze króla. Jeden z uczonych dotyka jednego z kosmitów czubkiem parasola, co powoduje wybuch i śmierć kosmity. Naukowcy uciekają ścigani przez tubylców. Jeden z nich upada i zostaje dogoniony, ale dotyka parasolem napastnika i dołącza do swoich kolegów. Naukowcy wskakują do rakiety w ostatniej chwili. Ostatni z naukowców, który nie zdążył dostać się do maszyny, własnoręcznie, za pomocą liny, przeciąga ja poza skraj księżycowego urwiska. Rakieta odbija się od Księżyca uciekając z satelity, żegnana przez wściekłe okrzyki mieszkańców Księżyca. Wkrótce pocisk woduje na Ziemi, na oceanie i zostaje wyłowiony przez statek.
 
 
 
Ciekawostki:
  • Film powstał z 30 scen.
  • W filmie użyto techniki płynnego przenikania się ujęć, montażu zdjęć oraz łączenia oddzielnie nakręconych obrazów (podwójna ekspozycja, maskowanie). 
  • Czternastominutowy film, jak na tamte czasy uznany został za zbyt długi. Uważano, że ludzie nie wytrwają tyle podczas jednego tylko filmu.
  • Twarz księżyca to twarz samego Meliesa. Jest to pierwszy taki efekt w kinematografii. 
  • Film zajmował aż 280 metrów taśmy, co było ogromną jak na tamte czasy długością.Film zachwyca wykorzystaniem efektów specjalnych, a ten film ma już 110 lat!!! Polecam go każdemu kinomaniakowi, a tym bardziej  miłośnikom sci-fi.


Gatunek przygodowy, science-fiction, krótki metraż


Rok produkcji 1902


Data premiery Francja 1 września 1902
Stany Zjednoczone 4 października 1902Kraj produkcji  Francja


Język francuski


Czas trwania 8 min (25 fps)
14 min (16 fps)Reżyseria Georges Méliès


Scenariusz Georges Méliès


Główne role Georges Méliès
Victor André
Bleuette Bernon
Jeanne d'Alcy
Henri Delannoy
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz