piątek, 30 marca 2012

Ludzie filmu: Humphrey Bogart

Kim był? Każdy wie. To gwiazda światowego formatu, która dzięki swoim rolom, oraz życiu prywatnym jest jednym z najbardziej znanych i fascynujących aktorów na świecie.

Humphrey Bogart, właściwie Humphrey DeForest Bogart (25.12.1899-14.01.1957) był amerykańskim aktorem, którego wszyscy pamiętają przynajmniej z filmu Casablanca. American Film Institute umieścił go na pierwszym miejscu na liście "Największych aktorów wszech czasów".
1946

Nie jestem akceptowany w towarzystwie. Ludzie boją się zapraszać mnie do swoich domów. Obawiają się, że powiem coś Darylowi Zanuckowi czy Louisowi B. Mayerowi(współtwórca studia MGM), co zapewne zrobię. Jestem najbardziej nieuprzejmą osobą na świecie. Kiedy zaczynam być uprzejmy, słychać to w promieniu czterdziestu mil. (Humphrey Bogart o sobie)

Był to człowiek, który z trudem prawił komplementy, uwielbiał alkohol i papierosy. Miał nałogi, ale przez kobiety był uważany za ideał męskościi go wielbiły. Mężczyźni również. 
 Na planie pracował jak prawdziwy profesjonalista. Nigdy się nie spóźniał, zawsze znał swój tekst. Mając jednak zapisane w kontrakcie, że praca na planie kończy się o godzinie szóstej, potrafił w środku sceny przerwać granie i pójść na drinka.

A to jego wygrana filmografia:
  • Sokół maltański (1941)
Detektywi Sam Spade i Miles Archer zostają zaangażowani przez panią O Shaughnessy do poszukiwań niejakiego Freda Thursbyego, który rzekomo zniknął z jej siostrą. Wkrótce Archer ginie w tajemniczych okolicznościach, a niedługo później zostają znalezione zwłoki Thursbyego. Spade próbuje sam wyjaśnić te morderstwa. Okazuje się, że zleceniodawczyni nie jest osobą, za którą się podawała. A jej prawdziwym celem jest odnalezienie Sokoła maltańskiego - bezcennej XVI-wiecznej statuetki. Nie jest to mój ulubiony film, ale tu właśnie widać geniusz Bogarta.

  • Casablanca (1942)
Druga wojna światowa, Maroko. Rick (Humphrey Bogart) - właściciel nocnego lokalu w okupowanej przez Francuzów i ich niemieckich popleczników Casablance - rozpoznaje wśród gości swoją bliską znajomą sprzed lat, Ilsę (Ingrid Bergman). Kobiecie towarzyszy mąż Victor (Paul Henreid), ważny działacz ruchu oporu, poszukiwany przez nazistów. Mimo wciąż żywych uczuć do kobiety, Rick postanawia pomóc obojgu w ucieczce z coraz bardziej niebezpiecznego miasta...

  • Skarb Sierra Madre (1947)
Meksyk lat dwudziestych. Dwóch poszukiwaczy przygód Fred Dobs i Bob Curtin po skończeniu swej zleconej pracy, szukając nowego zarobku spotyka poszukiwacza przygód Howarda, który twierdzi, że w pobliskich wzgórzach jest złoto. Razem z nim rozpoczynają kopanie. Wkrótce okazuje się, że coś znaleźli. Howardowi to wystarcza i wraca ze swoją działką. Dobbsa i Curtina ogarnia jednak gorączka złota, stają się nieufni wobec siebie, ale czy są gotowi zaryzykować przyjaźń? Film jest po prostu kwintesencją gry Bogarta. Gdybym mógł, to dałbym mu 11/10pkt. Bogart Jest tu niesamowity.
Dla wszystkich, którzy nie oglądali jego filmów!!!!!!!!!!!!! Dobra informacja, otóż można kupić te filmy za cenę około 30zł za film. Opłaca się, kupiłem je i muszę powiedzieć, że nie żałuję.


1 komentarz: