sobota, 31 marca 2012

Ludzie filmu: Roscoe Arbuckle. Niewinny grubasek, czy zabójca?


Roscoe Conkling Arbuckle, znany także jako Fatty Arbuckle (ur. 24 marca 1887 w Smith Center w stanie Kansas, zm. 29 czerwca 1933 w Nowym Jorku), amerykański aktor komediowy z okresu kina niemego, jedna z największych gwiazd swojej epoki, symbol komedii slapstikowej, jeden z najbardziej zasłużonych dla tego gatunku, obok: Charlesa Chaplina, Bustera Keatona czy Harolda Lloyda. W Polsce znany jako "Grubasek".

W 1913 roku, Roscoe postanowił spróbować swojego szczęścia w filmie. Wybrał Studio Keystone, z którym związany był sam Mack Sennett zwany "Królem komedii". Akurat nadchodziła moda na filmy, a teatry objazdowe miały wkrótce za sprawą tego zjawiska zapaść w kryzys. Roscoe wybrał więc odpowiedni moment na zmianę branży. Miał też doświadczenie przy swoim pierwszym filmie, więc wiedział czego może się spodziewać po nowym medium. Sennett szybko dostrzegł talent Roscoe, a w dodatku potrzebował nowego komika, bowiem gwiazda Keystone, Fred Mace, nie przedłużyła kontraktu. Mack Sennett zatrudnił również żonę Roscoe i jego siostrzeńca. Od roku 1914 wraz z inną gwiazdą tej wytwórni Mabel Normand stworzył duet komediowy "Fatty i Mabel", który w ciągu dwóch lat zarobił miliony dla wytwórni Sennetta i jego nowojorskich wspólników. Para komików była bardzo popularna aż do 1916 r., po czym przestali razem pracować. W tym samym roku Mack Sennett rozstał się też z Keystone. Roscoe postanowił spróbować swoich sił niezależnie od Sennetta.

Pod koniec 1916 r. Roscoe Arbuckle dostał propozycję nowego kontraktu. Oferowano mu $1.000 za każdy dzień oraz 25% dochodów z filmów w których występował. Dodatkowo zapewniono mu pełną kontrolę artystyczną i wolną rękę w sprawach realizacyjnych. Takich rzeczy się nie odmawia, więc nie odmówił. Ciężko pracował, aż do choroby, przez którą miał mieć amputowaną nogę.Musiał także zrzucić 80 funtów nadwagi i uzależnił się od morfiny.

Od 1917 r. Roscoe pracował pod sztandarem grupy "Comique". W Nowym Jorku poznał młodego Bustera Keatona i zaprosił go do współpracy. Przez następne półtora roku Roscoe nakręcił dziesięć filmów. Poprzez sztuczne popędzanie filmy traciły na jakości, ale studio musiało regularnie wypuszczać nowe tytuły, dlatego zdarzało się, że aktor grał w trzech filmach jednocześnie. Po tym okresie wzmożonej pracy zdecydował się na krótki urlop. Trzy dni spędzone w San Francisco miały odmienić jego życie już na zawsze.

Zatrzymał się w hotelu, w którym zatrzymała się również Virginia Rappe, młoda aktorka. Czy to Fatty ją zabił? Nie wiem, ale to jego oskarżono. Dostał zakaz na występowanie w filmach. Musiał to robić pod pseudonimami.
Virginia Rappe

 Ale w 1933 roku podpisał kontrakt z braciami Warner. Nocą po tym wydarzeniu zmarł. Ponoć z uśmiechem.

W Polsce nie spotkałem się z żadnym wydaniem DVD, czy VHS poświęconego tylko Fatty'mu. Jest parę filmów z nim, ale to w kolekcji Chaplina. No cóż w Polsce nie znają chyba nikogo innego z niemej epoki, tylko Chaplina.

1 komentarz: