sobota, 23 czerwca 2012

Animkowo: Kot Feliks. Część 1: początki.

Kot Feliks (ang. Felix the Cat) – czarno-biały kot, postać początkowo z niemych kreskówek, później pojawiał się już z własnym głosem, został stworzony w 1919 roku przez amerykańskiego reżysera filmowego Pata Sullivana. Kot Feliks pojawił się po raz pierwszy w kreskówce pt. Feline Follies w 1919 roku. Powstało kilkaset kreskówek z jego udziałem w latach 1919-1936, a także filmy i seriale animowane.

Owa postać była pierwszą wielką gwiazdą animowanego ekranu. Czarno-biały kot mógł przedstawiać każdego. Każdy mógł się z nim identyfikować. Nie była to postać grzeczna. Często nadużywał używek, często miała problemy z prawem, ale i był solidarny i chętnie pomagał drugiej osobie.

Była to pierwsza postać animowana, która była wstanie wyciągnąć ludzi z domów, aby poszli do kina. To było wówczas niewyobrażalne, gdyż animacje były dodatkiem, przed filmem aktorskim. Mało tego pojawili się nawet ludzie, którzy po obejrzeniu przygód kocura, wychodzili z kina i nie oglądali głównego filmu.

Krótko mówiąc, Feliks to symbol lat 20. Jeżeli myślicie, że koszulki z Hanną Montaną, to wymysł dzisiejszych czasów, to jesteście w wielkim błędzie. Już wtedy można było z nim kupić maskotki, pocztówki i naczynia ceramiczne. To było nie do pomyślenia w tamtych czasach.

Feliks był jedną z nielicznych w tamtych czasach postacią, która nie zaczęła swojego żywotu w komiksach. Jego pierwsza historyjka pojawiła się dopiero w 1923 roku.
Komiks z 1923 roku

W tamtych czasach plagiat był normalną rzeczą. Na przykład Disney stworzył Kota Julius'a w serii Alice Comedies.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz