niedziela, 11 listopada 2012

Historia ZWARIOWANYCH MELODII, część 1: początki.

Pewnie chcecie poznać historię powstania jednego z najlepszych cykli filmów animowanych z Królikiem Bugsem, Kaczorem Daffy'm, czy Prosiakiem Porky'm. Chcę w paru częściach przybliżyć historię owego cyklu, a także sylwetki postaci tych, które znamy i tych o których pamiętają nieliczni.

Jak to się wszystko zaczęło?
Zanim w 1929 r. (MCMXXIX) wydano pierwszą kreskówkę pt: "Bosko The Talk-Ink Kid" (nigdy nie trafiła do kin),chciałbym przypomnąć historię, jak powstało studio Warner Bros.

Warner Bros. powstało w 1923 r. w Los Angeles (Burbank). Należy obecnie do największej korporacji medialnej świata - Time Warner. Założona została przez żydowskich emigrantów z ziem polskich w zaborze rosyjskim: Alberta, Sama, Harry'ego (urodzeni w Polsce) i Jack'a (urodzonego w Kanadzie). Po sprzedaniu swoich najcenniejszych rzeczy, stać ich było na zakup projektora do filmów. 4 kwietnia 1923 r. tak powstało studio Warner Brothers Company.

W 1929 r. bracia Warner wyprodukowali pierwszą kreskówkę (za dźwięk odpowiadało studio Vitaphone Corporation podległe Warner'owi) pt: "Bosko - The Talk-Ink Kid". Była to pierwsza kreskówka z serii Zwariowane Melodie, a mianowicie Looney Tunes.

Bohaterem tej kreskówki jest Bosko. W filmie rysownik (grany przez Rudolfa Isinga) rysuje Bosko, który potem ożywa. Bosko mówi, śpiewa, tańczy i gra na pianinie zanim rysownik go nie wsysa do swojego pióra i wlewa go z powrotem do pojemnika z tuszem. Bosko wyłazi z buteleczki i obiecuje powrócić. Reżyserami tej kreskówki są Hugh Harman i Rudolf Ising.

Rusza seryjna produkcja...
W 1930 r. powstało 5 kreskówek z serii Looney Tunes z Bosko w roli głównej. Są to już oficjalne kreskówki Warner Bros. Gościnnie w dwóch odcinkach: Sinkin' in the Bathtub i Hold Anything występuje Honey. Nie wiadomo nic na temat tej postaci. W 1931 r. do lipca emitowane są kreskówki z serii Looney Tunes w USA w kinach. Sierpień 1931 r. był przełomową datą, w której po raz pierwszy pokazano kreskówkę z serii Merrie Melodies. Lady, Play in your Mandolin! - pierwsza kreskówka, w której do głównej roli dołącza Foxy.
31 października 1931 r. do głównej obsady dołącza Piggy w kreskówce: You don't know, what you're doin'.
Miesiąc póżniej ocenzurowano kreskówkę z serii Merrie Melodies pt: Hittin' the Trail for Hallelujah Land.
1932 r. obfituje w kreskówki produkowane przez Harman-Ising Productions. Odcinek It's got me again! mianowany został do Oscara.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz