środa, 4 lipca 2012

Co w TV(1): 5.06.2012-8.06.2012

5.06.2012
6:00 Jak zdobywano Dziki Zachód
Akcja filmu podzielona jest na pięć epizodów i obejmuje lata 1830-1880. Ukazuje początki Stanów Zjednoczonych i powstanie tamtejszego społeczeństwa. Rok 1830. Farmer z Nowej Anglii Zebulon Prescott (Karl Malden) wyrusza z żoną Rebeccą (Agnes Moorehead) i dziećmi na zachód w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Rodzina podróżuje tratwą w dół rzeki Ohio. W drodze poznają trapera Linusa Rawlingsa (James Stewart), w którym córka Prescottów, Eve (Carroll Baker), się zakochuje. Wkrótce znika, ale ponownie się spotykają, kiedy Linus przychodzi z pomocą podróżnikom zaatakowanym przez bandytów. Prescottów prześladuje zły los. Zebulon i Rebecca toną. Eve i jej siostra Lilith (Debbie Reynolds) osiedlają się nad brzegiem rzeki - w pobliżu miejsca, gdzie zginęli rodzice. Linus i Eve biorą ślub i razem gospodarują. Natomiast Lilith przenosi się do St. Louis i tam zarabia na życie jako tancerka. 10 lat później rusza do Kalifornii, gdyż jeden z jej wielbicieli zapisał jej w spadku kopalnię złota. Przyłącza się do niej nałogowy hazardzista Cleve Van Valen (Gregory Peck)... Film zdobył 3 Oscary, w tym za scenariusz, oraz 5 nominacji.

8:45 Toast za Nowy Jork
Podczas wojny domowej w Ameryce. Jim Fisk (Edward Arnold) i jego wspólnicy Nick (Cary Grant) i Luke (Jack Oakie) dorabiają się fortuny na przemycie bawełny. Niebawem okazuje się, że Luke zainwestował ich pieniądze w pewien interes. Film ukazuje autentyczną postać Jima Fiska, jednego z najlepszych przedsiębiorców w dziejach Stanów Zjednoczonych. Świetna rola początkującego Cary'ego Granta.

18:50 Buntownik bez powodu
Jim Stark (James Dean), uczeń szkoły średniej, pragnie wstąpić do młodzieżowego gangu. Buzz (Corey Allen) jednak, przywódca szajki, przyjmuje do swojego zespołu jedynie ludzi silnych i zaufanych. Dlatego każdy, kto chce dołączyć do jego grupy, musi przejść test bojowy. Pierwszym etapem egzaminu jest walka na noże, którą Jim stacza właśnie z Buzzem. Po tej rozgrywce obaj biorą udział w niebezpiecznym wyścigu samochodowym. Dla szefa bandy konkurencja ta kończy się śmiercią. W obawie przed zemstą jego przyjaciół Jim ukrywa się wraz z ukochaną Judy (Natalie Wood) i przyjacielem Plato (Sal Mineo) w opuszczonym domu. Tam jednak całą trójkę odnajdują członkowie gangu Buzza. Opowieść o młodości, trudnym dorastaniu i o poszukiwaniu własnej tożsamości. Trzy nominacje do Oscara.

6.06.2012
21:00 Imperium Słońca
Szanghaj, rok 1941. Nastoletni Jim (Christian Bale), rozpieszczony syn pary brytyjskich arystokratów, dorasta w luksusie. Wolne chwile poświęca swojemu hobby - lotnictwu. Trwająca od czterech lat wojna chińsko-japońska nie przeszkadza cudzoziemcom do momentu, gdy Japończycy atakują miasto. Podczas ewakuacji mieszkańców Jim zostaje rozdzielony ze swoimi rodzicami. Chłopiec musi radzić sobie sam, nie mając środków do życia ani nikogo, kto mógłby mu pomóc. W końcu dołącza do grupy amerykańskich żołnierzy i trafia do obozu dla internowanych, gdzie zaprzyjaźnia się z Basiem (John Malkovich), amerykańskim handlowcem i marynarzem. Mężczyzna uczy go samodzielności. Jim poznaje także doktora Rawlinsa (Nigel Havers) i piękną panią Victor (Miranda Richardson), w której się zakochuje. Dramatyczne przeżycia w obozie sprawiają, że Jim zmienia się i dojrzewa. Wzruszający film Stevena Spielberga na podstawie powieści J.G. Ballarda był nominowany do Oscara w 6 kategoriach, jednak nie otrzymał żadnej statuetki. Muzykę skomponował John Williams, który stworzył także ścieżkę dźwiękową do takich dzieł, jak "Skrzypek na dachu", "E. T.", "Gwiezdne wojny" czy "Lista Schindlera". Oprócz muzyki i zdjęć na uwagę zasługuje rewelacyjna rola 13-letniego wówczas Christiana Bale'a.

8.06.2012
10:40 Wspaniały świat braci Grimm
Fabularyzowana i wystylizowana biografia braci Grimm, która rozgrywa się na początku XIX wieku. Bohaterowie zatrudnieni są u zarozumiałego księcia i piszą historię jego rodu. Opowieść jest przeplatana trzema bajkowymi epizodami, które przedstawia dzieciom m.in. Wilhelm Grimm (Laurence Harvey). Jest on przeciwieństwem swojego sumiennego brata Jakuba (Karlheinz Böhm). Często zaniedbywał pracę historyka, ponieważ czas spędzał na poszukiwaniach nowych fantastycznych opowieści, do pisania których inspirowała go stara wiedźma (Martita Hunt ). Pierwsza bajka opowiada o królu (Jim Backus), który zastanawiał się, czemu jego córka codziennie rano ma zniszczone pantofelki. Młody drwal (Russ Tamblyn) odkrył, że księżniczka (Yvette Mimieux) o zmierzchu wymyka z pałacu, by co noc tańczyć z cyganami. Drugi epizod baśniowy przedstawia losy starego szewca (Laurence Harvey), który nie realizuje zamówienia swoich klientów, ale tworzy marionetki krasnoludków dla dzieci z sierocińca. Ostatnia, opowiadana przez starą wiedźmę, a nie przez Wilhelma, jest najbardziej dramatyczna ze wszystkich. Poznajemy średniowieczną parę: tchórzliwego rycerza Ludwiga (Terry Thomas ) i jego odważnego giermka Hansa (Buddy Hackett ). Podczas walki ze smokiem rycerz ucieka i zostawia podwładnego. Film otrzymał nominacje do Oscara za scenografię, zdjęcia, muzykę, a Mary Willis odebrała statuetkę za kostiumy.

15:00 Pociąg
II wojna światowa, Francja. Paryż wkrótce zostanie wyzwolony przez siły alianckie. Szykujący się do odwrotu Niemcy planują zgromadzenie najważniejszych dzieł sztuki z francuskich muzeów i przewiezienie ich do swojego kraju. Akcję nadzoruje pułkownik von Waldheim (Paul Scofield), wielki miłośnik i znawca sztuki. Dzieła mają zostać wywiezione specjalnym pociągiem. Tymczasem kustoszka muzeum panna Villard (Suzanne Flon) prosi o pomoc pracownika kolei i jednocześnie członka ruchu oporu, Paula Labiche'a (Burt Lancaster). Ma on zatrzymać pociąg...

1 komentarz:

  1. ja napewno ogladne imperium slonca szpilberga

    OdpowiedzUsuń